Parkiet obroniony w derbach z Bydgoszczą!

06 listopada 2021

Wynikiem 102:86 zakończył się pierwszy mecz derbowy w tym sezonie. Twarde Pierniki Toruń pokonały Enea Abramczyk Astorię Bydgoszcz, a po stronie gospodarzy świetne występy zaliczyli Maurice Watson oraz Trevor Thompson.

Ofensywny wieczór w Arenie Toruń rozpoczął się od celnego wsadu Jamesa Eadsa po asyscie Maurice'a Watsona - akcje, w których nasz rozgrywający podawał piłkę a koledzy kończyli było w tym meczu aż dwadzieścia! Pierwsze kilka minut było wyrównane. Po trójce swojego nowego rzucającego - Roda Camphora, bydgoszczanie prowadzili trzema punktami. Jak się okazało była to najwyższa przewaga punktowa gości. Dosłownie w półtorej minuty gry to drużyna Twardych Pierników narzuciła swoje warunki gry i zaczęła odjeżdżać. Minutę przed końcem było to już 11 punktów, ale po celnej trójce Michała Chylińskiego przewaga zmalała do 8 punktów na koniec pierwszych 10 minut. Druga kwarta to wysoki nacisk w obronie Enea Abramczyk Astorii, uwalnianie się z niego przez Twarde Pierniki i dość łatwe punkty. Ciężko zliczyć w tej kwarcie akcje, które kończyły się celnymi wsadami do kosza. Ofensywa i szybkie granie trwało aż do przerwy. W momencie gdy zawyła syrena oznajmiająca przerwę - na tablicy widniał wynik 54:41 dla gospodarzy.

Po przerwie niewiele się zmieniło jeżeli chodzi o plany gry obydwu zespołów. Gospodarze zwalniali szybkie ataki gości, a goście starali się przerwać akcję tuż po wznowieniach. Nie specjalnie jednak to działało aż do momentu, w którym Twarde Pierniki chciały pograć trochę zbyt koronkowo i dwa kolejne posiadania Enea Abramczyk Astorii zakończyły się celnymi rzutami zza łuku. Wtedy to z 16 punktów przewagi goście odrobili część strat i poczuli krew. Przy stanie 71-61 James Eads sfaulował Roda Camphora przy próbie za trzy, ten wykorzystał wszystkie rzuty wolny i bydgoszczanie mieli już tylko 7 punktów straty. Czwarta część gry to już świetnie zagrana obrona torunian. W pierwszych czterech minutach decydującej kwarty bydgoszczanie zdobyli tylko 3 punkty i wszystkie były punktami z rzutów wolnych. Ostatni oddech Enea Abramczyk Astoria złapała na 5 minut do końca i stanu 86:81, ale wtedy tradycyjny koncert ostatniej kwarty zagrał duet Watson-Thompson przy akompaniamencie Bartka Diduszko i Jahennsa Manigata. W trzy kluczowe minuty udało się zbudować bezpieczną, 12-punktową przewagę, której gospodarze nie oddali już do końca, a rzutem za trzy w ostatniej minucie Maurice Watson podkreślił swój świetny występ dając drużynie drugą przekroczoną setkę z rzędu. Wynik na 102:86 ustalił Wes Washpun trafiając rzut wolny w końcówce.

Występ Watsona był o milimetry od napisania historii. To drugi najlepszy występ w historii ligi jeżeli chodzi o asysty (statystyki są prowadzone od 2003 roku) - 20. Do wyrównania rekordu zabrakło jednej asysty. Niewiele zabrakło również do triple-double - 19 punktów, 20 asyst i 7 zbiórek dało Maurice'owi łączny Eval 36. Dokładnie taki sam wynik zaliczył Trevor Thompson, który zaliczył trzecie double-double z rzędu przy 24 punktach i 14 zbiórkach.

-To był naprawdę dobry mecz. Jesteśmy świetnie zgranym zespołem. Miałem dużo asyst ale zasługi trzeba oddać zespołowi, nie mogę sam wszystkiego trafiać. Naprawdę kocham grać z moimi kolegami i daje nam to dużo radości - podsumował po meczu Mo.

-Szczególnie trzecia kwarta w naszym wykonaniu nie była dobra, wyszliśmy niezbyt skoncentorwani. Pozwoliliśmy  Astorii wrócić na 7-8 punktów. Jak wiadomo w dzisiejszej koszykówce to są dwie-trzy akcje i nie ma żadnej przewagi, aczkolwiek w czwartej kwarcie wróciliśmy do naszej gry, udało się powrócić do przewagi z pierwszej połowy i dowieźliśmy mecz do końca - ze swojej perspektywy na temat meczu powiedział Bartosz Diduszko.

Twarde Pierniki Toruń - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 102:86 (26:18 | 28:23 | 23:29 | 25:16)