Zwycięstwo po emocjonującym pojedynku!

04 kwietnia 2023

Arriva Twarde Pierniki Toruń wygrały poniedziałkowy mecz z Grupa Sierleccy Czarnymi Słupsk 74:73 i odniosły drugie zwycięstwo z rzędu.

Po czterech minutach spotkania był remis 10:10. W tym czasie punktowanie rozpoczęli Billy Ivey, Mikołaj Witliński, Jakub Schenk i David Dileo po stronie gości oraz Tayler Persons, Sterling Gibbs i Joey Brunk w szeregach gospodarzy. Status quo, w trakcie którego żadna z drużyn nie mogła powiększyć swojej przewagi na więcej niż jedno posiadanie utrzymywał się aż do przedostatniej akcji. Wtedy przy wyniku 23:20 faul na zasłonie popełnił De'quon Lake, a dobrym rzutem po podaniu Kacpra Gordona popisał się Dallas Walton. Na pierwszą przerwę schodziliśmy przy wyniku 25:20. Drugą kwartę dobrze rozpoczął Aaron Cel, który najpierw trafił zza łuku, a w obronie popisał się blokiem. Gdy punkty dołożył Tayler Persons i zrobiło się +10, o pierwszą przerwę na żądanie poprosił trener gości - Mantas Cesnauskis. Po czasie goście wyraźnie lepiej zaczęli grać w obronie, a w ataku wrócili do swoich akcji. Kilka dobrych minut w wykonaniu Grupy Sierleccy Czarnych zakończyło się serią 15-2, którą finalizował Ivey skutecznym lay-upem, który wyprowadził słupszczan na prowadzenie 35:32 i przerwą na żadanie trenera Heitza. Do końca kwarty Arriva Twarde Pierniki nie potrafiły wrócić do swojego rytmu, ale dobra gra w obronie pozwoliła na zminimalizowanie strat - pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 37:42. Warto również nadmienić, że w końcówce do obrony Ivey'a wyszedł Paweł Sowiński, który świetnie wywiązał się z tego zadania nie pozwalając gościom na oddanie rzutu.

Na początku drugiej części gry - niewiele się zmieniło. Grupa Sierleccy Czarni nadal nadawali rytm, ale gdy wydawało się, że będą w stanie zbudować przewagę, dobra gra Arriva Twardych Pierników pozwalała na utrzymanie przewagi gości na poziomie tylko 5-6 punktów. Po pierwszych 5 minutach, kiedy trener Cesnauskis zmienił trzech zawodników na parkiecie - szybko udało się stratę zniwelować i na 14 minut czasu gry do końca meczu był remis po 50, a chwilę później po 52. Wtedy Jakub Musiał nie trafił za trzy i po przechwycie i punktach Taylera Personsa - to gospodarze znowu byli na prowadzeniu. Ostatecznie dobra obrona i wolne tempo spotkania nie pozwoliły na wiele i prostym rzutem z lowposta wynik po tej kwarcie na 58:55 ustalił Dallas Walton. Przyspieszenie nastąpiło dopiero w czwartej kwarcie, kiedy zmęczenie meczowe zaczęło o sobie dawać znać. W czwartej kwarcie mało zagrał też Ivey, który złapał czwarty faul i za niego na boisko wszedł Musiał. Po wolnych Gibbsa i kolejnym przechwycie Personsa - udało się zbudować siedem punktów przewagi. Długo to jednak nie potrwało - dwie skuteczne akcje, które goście kończyli rzutami za trzy w wykonaniu Schenka i Chylińskiego znowu pozwoliły wrócić słupszczanom. Przy wyniku 64:63 trener Cedric Heitz poprosił o czas, który znowu przyniósł piorunujący rezultat. Celne dwa rzuty Gibbsa z dystansu (z czego jeden z ponad 8 metrów) oraz jeden Kenicia - pozwoliły na kolejną ucieczkę, którą przerywał trener Cesnauskis. Wtedy na zegarze pozostawały jeszcze 3 minuty i 45 sekund. Delikatnie uprzedzając fakty - rzut Stefana Kenicia był ostatnim celnym rzutem z gry Arriva Twardych Pierników w tym meczu. Po stronie gości punkty odrabiał Dileo trafiając za trzy, potem nastąpiła seria nieudanych akcji po jednej i po drugiej stronie parkietu. Na trochę ponad półtorej minuty do końca meczu, bardzo ważny moment nastąpił gdy piłka była jeszcze poza grą. Michała Chylińskiego sfaulował Stefan Kenić, a sędziowie po weryfikacji orzekli faul niesportowy. Zawodnik drużyny gości jednak nie wykorzystał dwóch rzutów wolnych i na tablicy nadal było +5 dla Arriva Twardych Pierników. W kolejnej akcji błąd popełnił jednak Persons, którego podanie do Gibbsa przechwycił Ivey, a Schenk skończył łatwymi punktami. Po drugiej stronie parkietu niecelny rzut oddał również rozgrywający torunian, ale piłkę zebrał Stefan Kenić. Ponowienie jednak również nie było udane bo Gibbsa zablokował Witliński. W szybkiej kontrze faulowany był Ivey, który pewnie wykorzystał dwa rzuty wolny i na 44 sekundy do końca było już tylko 73:72. O czas i przeniesienie akcji na połowę ataku poprosił trener Heitz, tak żeby w razie co mieć jeszcze "piłkę meczową". Po wznowieniu Dallasowi Waltonowi nie udało się wykorzystać rzutu spod kosza, ale zebrał piłkę i był faulowany. Trafił jeden rzut i to Grupa Sierleccy Czarni mieli wszystko w swoich rękach. Ivey postanowił szybko zagrać pod kosz gdzie był faulowany przez Personsa. Koszykarz ze Słupska pewnie wykorzystał pierwszy rzut, ale w drugim nie miał już tyle szczęścia. Piłka odbita od obręczy trafiła jednak w ręce Witlińskiego, którego podanie przeciął Aaron Cel. Na 21,5 sekundy do końca trener gości poprosił o drugi czas zostawiając trzeci na sam koniec. Po wznowieniu znowu presję na siebie wziął Ivey, ale po dobrej obronie duetu Persons-Walton - nie udało mu się skutecznie trafić za trzy. Walka o odbitą piłkę była zacięta, ale wpadła ostatecznie w ręce Aarona Cela, który był faulowany. Kapitan Arriva Twardych Pierników jednak nie wykorzystał pierwszego rzutu. Wielkie emocje  w ostatnich 6 sekundach dał nam drugi niecelny rzut Aarona, który zmusił gości do grania bez przygotowanej akcji i przeniesienia piłki na połowę ataku. Billy'ego Iveya świetnie wytrącił z równowagi Persons, a potem wspólnie z pomagającym Dallasem Waltonem nie dopuścili do szalonego rzutu i to ostatecznie gospodarze mogli cieszyć się z meczowego zwycięstwa 74:73.

Arriva Twarde Pierniki Toruń - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 74:73 (25:20 | 12:22 | 21:13 | 16:18)