Ważna wygrana na wyjeździe

19 grudnia 2022

Świetne występy indywidualne pociągnęły osłabioną drużynę Twardych Pierników do pierwszego w tym sezonie zwycięstwa na wyjeździe. W Dąbrowie Górniczej padł wynik 106:96 dla gości.

Twarde Pierniki na Zagłębie Dąbrowskie pojechały bez Wojtka Tomaszewskiego, który jest chory. Początek spotkania nie wskazywał jednak na tak dobrą grę drużyny z Torunia. MKS dobrzy wykorzystywał budowane przewagi w ataku i trafiał z obwodu. Wyrównane pierwsze pięć minut zakończyło się remisem po 11. Minutę później gospodarze wrzucili kolejny bieg za sprawą wejścia z ławki Alonzo Verge'a, który robił dużo miejsca w strefie podkoszowej, a piłka rozrzucana w kolejnych akcjach na obwód trafiała do bronionego przez Twarde Pierniki kosza z dystansu. W ten sposób MKSowi udało się zbudować kilkunastopunktową przewagę w zaledwie 4 minuty czasu gry. W ostatniej minucie tej kwarty sprawy w swoje ręce wziął jednak Vasa Pušica, najpierw trafiając za trzy, a potem po przechwycie wykonując świetne podanie do Bartosza Diduszki, który zdobył łatwe punkty równo z syreną. Po 10 minutach było 29:22. W drugiej kwarcie zobaczyliśmy jednak niesamowitą solówkę. Sterling Gibbs, niczym Freddie Mercury na Wembley podczas Live Aid, zagrał piękną melodię. Gdyby podliczyć tylko jego punkty to wygrałby te 10 minut 18:16 z MKSem. Sterling wraz z Vasilije dzielili się jednak piłką i znajdowali również kolegów na wolnych pozycjach. Swoje punkty zdobywali Brunk, Janczak czy Cel. I o ile jeszcze w połowie tej kwarty to MKS prowadził 38:32, to pod jej koniec wynik się odwrócił i to Twarde Pierniki schodziły do szatni na sześciopunktowym prowadzeniu i stanie 45:51. Daggera na koniec tej częsci gry wbił jeszcze Gibbs trafiając z ósmego metra.

Na początku drugiej połowy niewiele się zmieniło. Twarde Pierniki konsekwentnie bronił strefą, z którą wyraźne problemy miał MKS. Trójki Bluietta, wolne Drame i Krampelja trzymały jednak gospodarzy w grze. Świetna gra Gibbsa w ataku, mijanie rywali i gra pod kosz robiły jednak miejsce dla drużynowej gry Twardych Pierników. Celne rzuty za trzy Kenicia, Pušicy i Diduszki pozwalały powiększać przewagę. Ta w połowie kwarty wynosiła już 10 punktów. Nawet gdy Gibbs mylił się z linii wolnych to Joey Brunk w akcji obronnej świetnie powstrzymywał Ousmana Drame, a potem wykonując swoje świetne pivoty w pomalowanym - kończył hakiem spod kosza. Ostatecznie po kolejnej celnej trójce Vasy, wolnym Sterlinga i wsadzie Krampelja - na ostatnią przerwę schodziliśmy przy stanie 70:81. MKS w ostatniej kwarcie rzucił wszystkie siły do ataku, a z polecenia trenera Mitrovicia, Twarde Pierniki zwolniły swoją grę próbując kontrolować tempo. Działało to przez kilka minut bo grając bardzo długie akcje w ataku, torunianie albo kończyli je punktami, albo ustawiali się na linii. Na 6 minut do końca udało się zbudować 13 punktów przewagi, które jeszcze bardziej pozwoliły skontrolować grę. Gospodarze jednak nie odpuszczali za wszelką cenę próbując odrobić straty. Gdy na zegarze było jeszcze 2:26 czasu gry wreszcie za trzy trafił Chealey. Po tym rzucie nastąpiła sekwencja błędów po obu stronach boiska. Ostatecznie po minucie na linii stanął Bluiett, który wykorzystał oba rzuty wolne i zmniejszył przewagę Twardych Pierników do 5 punktów. Vasa jednak postanowił, że prowadzenie w tym meczu już się nie zmieni i po drugiej stronie parkietu pewnie trafił za trzy. Po zbiórce Gibbsa i faulu na Keniciu, który wykorzystał rzuty z linii - było znowu +10 i o ostatni czas poprosił trener Jacek Winnicki. MKS wykorzystał go świetnie bo Bluiett trafił za trzy, jednak licznik fauli MKSu był już poza limitem i jedne co mogli robić dąbrowianie to przerywanie akcji. Zawodnicy Twardych Pierników nie pomylili się do końca już ani razu. Gdy mecz był już rozstrzygnięty, w ostatniej sekundzie Jarosław Mokros ustalił wynik spotkania zza łuku. Twarde Pierniki z Torunia wygrały ten mecz 106:96.

MKS Dąbrowa Górnicza - Twarde Pierniki Toruń 96:106 (29:22 | 16:29 | 25:30 | 26:25)