Przegrana na terenie mistrza Polski

30 października 2022

Wynikiem 79:74 dla WKSu Śląsk Wrocław, po walce Twardych Pierników do końca, zakończyło się sobotnie spotkanie Energa Basket Ligi. Był to pierwszy pojedynek na wyjeździe w tym sezonie dla drużyny z Torunia.

Przed meczem do drużyny dołączył Sterling Gibbs, co pozwoliło zadebiutować w pierwszej piątce Kacprowi Gordonowi, który doskonale zna system trenera Urlepa. Nie pozwoliło to jednak uderzyć od samego początku i to Śląsk po celnym rzucie Conora Morgana objął pierwsze prowadzenie w meczu. W pierwszej kwarcie skuteczna gra Aleksandra Dziewy nie pozwalała na utrzymanie niskiego prowadzenia gospodarzy - po trochę ponad 8 minutach gry było już 26:10, ale Stefan Kenić zamknął kwartę trójką. Był to sygnał do ataku w drugiej części gry i przez pierwsze 3,5 minuty punktowała tylko drużyna Twardych Pierników. W połowie drugiej kwarty kolejna trójka Kenicia pozwoliła na zmniejszenie przewagi do trzech punktów przy stanie 29:26. W tym momencie torunianie mieli serię 13:3 i zaczęli mocno naciskać drużynę aktualnych mistrzów Polski. W tym momencie swoje umiejętności zaprezentował jednak Jeremiah Martin i więcej strat nie udało się zniwelować. Wynik pierwszej połowy ustalił nowy Twardy Piernik - Sterling Gibbs popisał się trójką z dalekiego dystansu i do szatni na przerwę schodziliśmy przy stanie 41:35.

W drugiej połowie przewaga gospodarzy mocno falowała, a świetna gra Gibbsa i robienie miejsca kolegom w ataku generowało wiele dogodnych sytuacji rzutowych. Twarde Pierniki jednak nie były w stanie ich wykorzystać, a to pozwalało Śląskowi na szybkie przejście do ataku i udane wykańczanie kontr. Po trzeciej kwarcie przewaga wrocławian znowu wynosiła 13 punktów. Znowu jednak początek parzystej kwarty należał do Twardych Pierników - po 4 minutach udało się odrobić 9 punktów dzięki skutecznym akcją Brunka, Gibbsa, Diduszki, Tomaszewskiego oraz Kenicia. Szybkie faule podmęczonych gospodarzy pozwoliły odrobić dużą część strat z lini wolnych. Na niecałe 2 minuty do końca udało się dojść drużynę Śląska na 3 punkty. W tym momencie nastąpił jeden z niewielu momentów, w których nasz zespół popełnił minimalne błędy - najpierw Łukasz Kolenda rzucił z bardzo daleka za trzy, a w akcji po drugiej stronie boiska zaliczył Sterling Gibbs, któremu piłka wypadła na aut. Nie pozostało nic innego jak faulować, co jednak nie przyniosło rezultatu i ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 79:74.

WKS Śląsk Wrocław - Twarde Pierniki Toruń 79:74 (26:13 | 15:22 | 24:17 | 14:22)