Bez powodzenia w Sopocie

14 stycznia 2023

Drugi raz w tym sezonie dzieliło nas jedno posiadanie od wygranej z drużyną Trefla Sopot. Niestety po raz drugi nie udało się tej szansy wykorzystać. Drużyna Żana Tabaka wygrała 87:85.

Spotkanie rozpoczęliśmy od trafień zza łuku Sterlinga Gibbsa oraz Vasy Pušicy, po których objęliśmy dwupunktowe prowadzenie. Świetna ofensywa gospodarzy i błędy po naszej stronie pozwoliły jednak szybko przejąć inicjatywę Treflowi. Trener Cedric Heitz już po 3 minutach poprosił o przerwę. Wprowadzone na szybko poprawki zdały egzamin i prowadzenie sopocian zostało zniwelowane do zaledwie dwóch punktów. W drugiej części pierwszej kwarty gracze Arrivy Twardych Pierników zostawiali dużo miejsca do rzucania z dystansu co skrzętnie wykorzystali Jean Slumu, Rolands Freimanis czy Jarosław Zyskowski. Po punktach Stefan Kenicia wynik po pierwszych dziesięciu minutach było 29:23. Samego siebie przechodził tego wieczoru Jarosław Zyskowski, który trafiał z niemożliwych pozycji, a jeżeli piłka nie znajdowała drogi do kosza z gry - to "Zyzio" poprawiał to z linii rzutów wolnych. Po akcjach Jeana Salumu - było już nawet 37:25, a potem 41:30. Twarde Pierniki jednak ani myślały się poddawać i zasilone nową porcją motywacji i zmianami w systemie gry wprowadzonymi przez trenera Heitza. Szczelniejsza obrona, a przede wszystkim zrozumienie gdzie gracze Trefla znajdowali przewagi w pierwszych 15 minutach okazało się bardzo istotne. Skuteczne akcje w ataku Gibbsa, Kenicia, Kacpra Gordona oraz Aarona Cela, a także powstrzymanie w ataku Camerona Wellsa i Garretta Nevelsa pozwoliły na odrobienie całej straty - w 4 minuty Twarde Pierniki zaliczyły serię 12:2. Ostatnie celne rzuty w tej kwarcie oddali Nevels oraz Cel, a jako, że amerykanin rzucał zza łuku - to gospodarze schodzili na przerwę z jednopunktowym prowadzeniem - 48:47.

Tuż po przerwie to Arriva Twarde Pierniki wyszły na prowadzenie: pozwoliła na to celna trójka Gibbsa. Szybko z dystansu odpowiedział Salumu, potem znowu Gibbs trafił z daleka, Salumu ściął pod kosz i był faulowany, ale nie wykorzystał wolnego. Swoje dobre akcje zagrali także Cameron Wells oraz Bartosz Diduszko i był remis po 55. Od tego momentu coś zacięło się w ofensywie Arrivy Twardych Pierników i gospodarze sukcesywnie powiększali prowadzenie za sprawą punktów Nevelsa, Zyskowskiego oraz Ivicy Radicia. Dopiero po punktach Andrzeja Pluty z linii rzutów wolnych coś odblokowało się w drużynie gości i przy stanie 66:55 zbiórkę w ataku oraz punkty zaliczył Bartek Diduszko. Wyglądało jednak na to, że Trefl przejął kontrolę tego meczu, a torunianie będą musieli mocno gonić. Na ostatnią przerwę schodziliśmy przy stanie 71:63. Osiem punktów przewagi utrzymywało się przez 3,5 minuty czwartej kwarty. Wtedy to indywidualną akcję zakończoną trójką przeprowadził Pušica i dał sygnał do odrabiania strat. Po niecelnych rzutach wolnych Salumu, świetnej akcji, po której Kacper Gordon został wyprowadzony na czystą pozycję i trafił z dystansu, powstrzymaniu niesamowitego celownika Jarosława Zyskowskiego i drugiej trójce Vasy - to Żan Tabak poprosił o czas. W tym momencie na tablicy było 80:79 i było wiadomo, że w ostatnich pięciu minutach zadecyduje lepsza obrona. Po czasie faulowany był Vasa, który zamienił to na jeden punkt i na tablicy rozbłysł wynik remisowy. Dla Trefla punkty zdobył Wells, znowu wyrównał z dużym poświęceniem Stefan Kenić. Dla Trefla punkt na wagę prowadzenia zdobył Ivica Radić, potem po rzucie Kacpra Gordona piłka nie znalazła drogi do kosza, a bardzo skuteczny Jarosław Zyskowski zwiększył przewagę Trefla do trzech punktów i dodatkowo był faulowany. Pomylił się jednak z linii co oznaczało, że celny lay-up Pušicy zmniejszał przewagę gospodarzy do jednego punkta. Potem pomylił się Wells, a po drugiej stronie parkietu w walce pod koszem faulowany był Joey Brunk. Zamienił on jeden rzut na punkty i znowu mieliśmy remis, gdy na zegarze pozostało trochę ponad minuta gry. Swoich szans w tym momencie nie wykorzystali Salumu oraz Nevels i przy 40 sekundach na zegarze piłkę meczową mieli torunianie. Niecelną próbę podjął jednak Vasa Pusica i to Trefl przejął inicjatywę - po długim kozłowaniu Nevels rozpoczął penetrację pod kosz, którą zakończył nieudaną próbą, ale niestety dla nas - najlepiej pod koszem odnalazł się Ivica Radić, który lekko trącił piłkę, a ta znalazła drogę do kosza na 1,9 sekundy do końca. Szybki timeout, przeniesienie gry pod kosz gospodarzy i próba rzutu z dystansu Sterlinga Gibbsa nie przyniosły niestety pozytywnego rozstrzygnięcia i ostatecznie przegraliśmy w Sopocie 87:85.

Trefl Sopot - Arriva Twarde Pierniki Toruń 87:85 (29:23 | 19:24 | 23:16 | 16:22)