Zapomniane hasło

Rejestracja

Przegrane derby

31 grudnia 2022

Nie o takim zakończeniu 2022 roku przed własną publicznością marzyliśmy. Enea Abramczyk Astoria okazała się lepsza w najważniejszych momentach meczu i zasłużenie wygrała 92:88.

Na początku meczu nic nie zwiastowało jego przebiegu. Twarde Pierniki pewnie weszły w mecz co w tym sezonie zdarzało się rzadko. Pierwsze minuty pokazały, że ciężka praca na treningach przynosi rezultaty w postaci skutecznej i szybkiej gry. Po celnym lay-upie Aarona Cela w 6 minucie spotkania było już 15:7 i trener gości - Marek Popiołek poprosił o przerwę na żądanie. Przyniosło to rezultat bo Enea Abramczyk Astoria zaczęła lepiej bronić i odcinać od podań pod kosz. Po punktach Aleksandra Lewandowskiego na półtorej minuty do końca był remis po 15. Tym razem to trener drużyny gospodarzy, Milos Mitrović poprosił o czas. Ostatecznie po pierwszych dziesięciu minutach było 19:15. W drugiej kwarcie wartę przejęła młodzież - Wojtek Tomaszewski najpierw trafił trójkę, potem skutecznie zakończył akcję w kontrze wsadem, a chwilę później Kacper Gordon odpalił swoją kuszę i trzy razy z rzędu trafił za trzy, a po przechwycie Cela dołożył jeszcze dwa oczka lay-upem. Po tych punktach zrobiło się 38:24 i wydawało się, że torunianie mają mecz pod kontrolą. Z perspektywy całego spotkania kolejne 5 minut wydaje się jednak kluczowe. Twarde Pierniki kontrolowały przewagę co prawda jeszcze przez kolejne dwie minuty, ale skuteczne akcje trójki Henry, Simmons, Smith pozwoliły na odrobienie dużej części strat. Wynik na 47:38 przed przerwą ustalił Sterling Gibbs.

Zmiany w obronie zaordynowane przez trenera Popiołka w szatni przyniosły piorunujący efekt. Goście z Bydgoszczy pierwsze 7 minut drugiej połowy wygrali 20:5 i totalnie przejęli mecz. Nie do zatrzymania był Simmons, który trafiał z rzuty z czystych pozycji wypracowanych mu przez kolegów. Gdy był kryty trafiali także Petrilevicius i Smith. W końcówce trzeciej kwarty grę na siebie wziął Vasa Pušica, ale wystarczyło to tylko na doprowadzenie do wyniku 62:65. Po lay-upie Nathana Cayo i wolnych Smitha było 62:69 i zostawało tylko 10 minut spotkania. Bydgoszczanie na ostatnią kwartę wyszli już bez zmian w grze. Nadal skutecznie grali również w ataku, a sytuacje stykowe wykorzystywali wymuszając faule Twardych Pierników. Nadzieja jednak pozostowała do końca, dobre akcje Joey'a Brunka i Vasy pozwoliły na odrobienie kilku punktów i w połowie tej części gry było 77:79, a chwilę później po celnej trójce Stefana Kenicia - 80:82. Potem jednak szczęśliwa akcja 2+1 Nathana Cayo, w której faulował Brunk, piąty faul Vasy z pomocy też na Cayo, oraz celny rzut Henry'ego oraz zbiórka po jego drugim wolnym i punkty Smitha - pozwoliły na zbudowanie 9 punktów przewagi gościom na niecałą minutę do końca meczu. Wiara była do końca, ale celne rzuty wolne Kacpra Gordona i trójka Sterlinga Gibbsa były już za późno i to ostatecznie Enea Abramczyk Astoria wygrała mecz 88:92.

Twarde Pierniki Toruń - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 88:92 (19:15 | 28:23 | 15:31 | 26:23)