Za twardzi dla PGE Spójni

02 października 2021

Czwartym w tym sezonie zwycięstwem Twardych Pierników zakończył się dzisiejszy mecz z PGE Spójnią Stargard. Dzięki temu torunianie wskoczyli na drugie miejsce w tabeli Energa Basket Ligi.

Mecz rozpoczął, a jakże - Maurice Watson celnym rzutem za trzy. Rozgrywający toruńskiej drużyny przyzwyczaił już nas w pierwszym miesiącu rozgrywek do tego, że w szeregach przeciwnych drużyn potrafi wprowadzić chaos w szeregach obronnych. Podobnie było i tym razem, ale w pierwszych 5 minutach mecz był bardzo wyrównany do stanu 10-7. Potem Twarde Pierniki włączyły drugi bieg i po punktach Szymona Janczaka, Jamesa Eadsa, Jahennsa Manigata i Aarona Cela, udało się wypracować kilku punktową przewagę. Ostatecznie na pierwszą przerwę zawodnicy zeszli przy stanie 22:11. W kolejnej kwarcie przewaga długo się utrzymywała, a po stronie Spójni w swoje ręce grę zaczął brać Erick Neal, który starał się dorównać Watsonowi i być wszędzie. W końcówce stargardzianie odrobili część strat po dwóch trójkach Jacobi'ego Boykinsa i do szatni zawodnicy schodzili przy stanie 40:33.

Drugą połowę PGE Spójnia rozpoczęła od próby szarpania gry jednak gospodarze przetrwali ten napór i utrzymali przewagę. Po rzucie Michała Kołodzieja zza łuku udało się nawet wypracować 18 punktową przewagę. Toruńscy kibice jednak z niepokojem spoglądali w kierunku tablicy wyników bo po 4 faule na koniec trzeciej kwarty miało aż trzech graczy Twardych Pierników. Było to szczególnie odczuwalne patrząc na atak spójni w ostatniej kwarcie. Pierwszy za popełnienie 5 fauli z boiska musiał zejść Bartosz Diduszko, jak się później okazało była to jedyna strata w rotacji trenera Ivicy Skelina. Dobrze ten fragment wytrzymał Trevor Thompson, który dobrze bronił środkowych Spójni i zatrzymał ich na 11 punktach. W końcówce Spójnia postawiła wszystko na jedną kartę i rozpoczęła obronę na całym boisku połączoną z szalonymi niekiedy rzutami za trzy. Po kilku trafieniach zza łuku zaczęli się niebezpiecznie zbliżać, a po przechwycie Justina Graya i jego celnej trójce gościom udało się zbliżyć na trzy punkty przy stanie 80:77. Końcówkę na zimno zagrała jednak drużyna Twardych Pierników a ostateczny wynik spotkania z linii rzutów wolnych ustalił Jahenns Manigat na 85:77.

-Cieszymy się dzisiejszym zwycięstwem, drugie z rzędu u siebie. To bardzo ważne wygrywać u siebie. Dzisiaj graliśmy bardzo dobrze poza ostatnimi dwoma, trzema minutami, gdzie niestety troszkę się rozluźniliśmy. Uważam, że zrobiliśmy krok do przodu porównując mecz z zeszłego tygodnia. Oby kolejny mecz był kolejnym krokiem. - krótko po meczu podsumował Aaron Cel.

Najlepiej punktującym był znowu Maurice Watson - 22 punkty, 12 asyst i 7 zbiórek - wynik bliski triple-double budzi szacunek. Ważne punkty dołożyli także Aaron Cel (16), James Eads III (13) oraz Jahenns Manigat (11).

Kolejny mecz zagramy już za tydzień - 8 października o 17:30. Naszym przeciwnikiem będzie Hydrotruck Radom, który wczoraj przegrał z warszawską Legią 75:88 i z bilansem 1-4 zajmuje 12 miejsce w tabeli.

Twarde Pierniki Toruń - PGE Spójnia Stargard 85:77
(22:11, 18:22, 28:18, 17:26)