Puchar Polski dla Stelmetu. Krótka przygoda Polskiego Cukru...

19 lutego 2017

Puchar Polski po roku przerwy wraca w ręce zawodników Stelmetu BC! Zielonogórzanie w wielkim finale pokonali Anwil Włocławek 79:57. Najbardziej Wartościowym Zawodnikiem (MVP) turnieju finałowego w Warszawie został wybrany Łukasz Koszarek. W ćwierćfinale koszykarze z Zielonej Góry pokonali również Polski Cukier Toruń 79:55.

Czwartkowe spotkanie aktualnie dwóch najlepszych drużyn w Polskiej Lidze Koszykówki było licznie obserwowane przez kibiców Twardych Pierników. Lepiej rozpoczęli je zielonogórzanie, którzy weszli w mecz od mocnego uderzenia i dzięki trafieniom Nemanji Djurisicia i Vladimira Dragicevicia prowadzili 10:2. To jednak nie oznaczało, że Polski Cukier się poddawał. Dzięki Kylemu Weaverowi bardzo szybko odrobił straty i zbliżył się na punkt. Klasę pokazywał jednak Thomas Kelati - to właśnie głównie po jego rzutach Stelmet wygrywał po pierwszej kwarcie 22:14. Druga kwarta była podobna - mimo że zespół trenera Artura Gronka budował przewagę, to bardzo szybko zmniejszali ją torunianie. Po kolejnej serii 8:0 i rzucie wolnym Karola Gruszeckiego drużyna z Zielonej Góry prowadziła 37:28 i wydawało się, że kontroluje sytuację. Ostatecznie trójka Łukasza Koszarka ustawiła wynik spotkania po pierwszej połowie na 42:30.

Duet Djurisić-Dragicević był bardzo aktywny na początku trzeciej kwarty, a dzięki temu mistrzowie Polski mogli utrzymywać przewagę. Mimo dużej aktywności Kyle Weavera ekipa trenera Jacka Winnickiego nie była w stanie odrabiać strat. Po akcjach Hrycaniuka i Djurisicia po 30 minutach było 64:48. Ostatnia kwarta już niczego nie zmieniała - to Stelmet był stroną przeważającą i nie pozwalał na zbyt wiele rywalom. Zwyciężył ostatecznie 79:55 i tym samym awansował do półfinału.

Ciekawostka I: W każdym ze spotkań pomiędzy tymi drużynami zawsze brakowało jakiegoś ważnego zawodnika. Tym razem w Polskim Cukrze nie zagrał Bartosz Diduszko. Natomiast Stelmet zrezygnował wcześniej z Juliana Vaughna i do meczów o Puchar Polski nie znalazł za niego zastępstwa.

Ciekawostka II: W spotkaniach ligowych rozegranych w tym sezonie obie drużyny wygrywały przed własną publicznością - było 83:67 dla Stelmetu w Zielonej Górze i 81:69 dla Polskiego Cukru w Toruniu. Mecz na neutralnym terenie ułożył się zdecydowanie po myśli mistrzów. Rywale zrewanżować będą mogli się dopiero w fazie play-off.

Ciekawostka III: Stelmet trafił aż 25 z 38 rzutów za dwa punkty - to daje świetną skuteczność 65,8 proc.

Polski Cukier Toruń - Stelmet BC ZIelona Góra 55:79 (14:22, 16:20, 18:22, 7:15)
Polski Cukier: Kyle Weaver 16, Obie Trotter 12, Łukasz Wiśniewski 11, Tomasz Śnieg 8, Maksym Sandul 3, Krzysztof Sulima 3, Jure Skifić 2, Kamil Michalski 0, Aleksander Perka 0.

Stelmet BC: Nemanja Djurisić 18, Vladimir Dragicević 13, Thomas Kelati 11, Adam Hrycaniuk 10, James Florence 7, Przemysław Zamojski 7, Łukasz Koszarek 6, Karol Gruszecki 3, Armani Moore 2, Kamil Zywert 2, Wojciech Majchrzak 0.

Cytat I: - Rywale wygrali całkowicie zasłużenie. Mamy problemy zdrowotne - ponownie graliśmy bez Bartosza Diduszki, to utrudniało nam rotację. Życzę Stelmetowi powodzenia w dalszej fazie turnieju - mówi po meczu trener Polskiego Cukru Jacek Winnicki.

Cytat II: - Wszyscy z mojej drużyny podeszli do tego meczu skoncentrowani, co było widać. W żadnej kwarcie nie daliśmy sobie rzucić 20 punktów. Mecz od początku układał się po naszej myśli. Jedyne do czego mogę się przyczepić, to skuteczność rzutów za trzy i rzuty wolne - podsumował spotkanie trener Stelmetu BC Artur Gronek.