Polski Cukier przegrywa w Zielonej Górze

13 stycznia 2021

959 dni. Tyle trwała nieprzerwana passa zwycięstw Polskiego Cukru Toruń w meczach z Eneą Zastal BC Zielona Góra. Passa niestety zakończyła się wczoraj.

Trafieniem Gabriela Lundberga za 2 punkty rozpoczął się mecz pomiędzy Enea Zastal BC Zielona Góra – Polski Cukier Toruń. Po chwili, po trafieniu oraz rzucie wolnym gospodarze prowadzili już 5-0. Jednak dzięki trafieniom Bartosza Diduszki i Obiego Trottera torunianie doprowadzili do remisu 5-5. Po 4 minutach meczu gospodarze prowadzili już 12-7. Jednak torunianie nie poddawali się, 3 punkty zdobył Donovan Jackson, a po chwili na wyrównanie trafił Aaron Cel. Następnie, dzięki celnym rzutom Donovana Jacksona i Carltona Bragga Jr Polski Cukier wyszedł na prowadzenie 21:16. Torunianie budowali swoją przewagę i dzięki celnemu rzutowi za 3 Michała Samsonowicza drużyna z Torunia zwiększyła swoje prowadzenie na 6 punktów. Jednak dzięki trafieniu Marcela Ponitki, po 10 minutach gry zielonogórzanie przegrywali już tylko 22:26.

Drugą kwartę trzema faulami rozpoczął Enea Zastal BC Zielona Góra, jednak nie przeszkodziło to im w zbliżeniu się do zespołu z Torunia na 1 punkt. Goście nie zatrzymywali się jednak i 3 punkty zanotował Keyshawn Woods. Kolejne 3, dołożył także Donovan Jackson. Zespół z Zielonej Góry próbował gonić wynik m.in. trafieniem Rolandsa Freimanisa, jednak Polski Cukier również oddawał skuteczne rzuty do kosza i w połowie drugiej kwarty prowadził ponownie 6 punktami. Straty w zielonogórskiej drużynie odrabiał Janis Berznis oraz Marcel Ponitka, co pozwoliło na zbliżenie się do gości na 4 punkty. Kolejne punkty odrabiał Geoffrey Groselle trafiając 2 rzuty wolne. Dzięki akcji 3+1 oraz trafieniu za 2 i kolejnym celnym rzucie wolnym Michała Samsonowicza Polski Cukier Toruń prowadził już 47:38. Na przerwę torunianie schodzili prowadząc w Zielonej Górze 50:44.

Od zdobycia 2 punktów rozpoczęli drugą część meczu zielonogórzanie. Po chwili również 2 punkty dla Torunia dołożył Obie Trotter, a po chwili dwa rzuty wolne trafił Bartosz Diduszko. Straty w drużynie gospodarzy odrabiali Cecil Williams i Gabriel Lundberg co zmniejszyło przewagę zespołu z Torunia na 3 punkty. Niestety Polski Cukier swoimi stratami pomagał zielonogórzanom odrabiać punkty, przez co po 5 minutach trzeciej kwarty prowadzili już tylko 1 punktem. Kolejne celne trafienia Enea Zastalu BC Zielonej Góry doprowadziły do ich ponownego prowadzenia 59:56. Toruń próbował gonić wynik trafieniami Carltona Bragga Jr., jednak zielonogórzanie skutecznie raz za razem oddawali rzuty za 3 punkty. Pod koniec kwarty kolejne „trójki” trafiali Michał Samsonowicz oraz Donovan Jackson, na co w druzynie zielonogórzan tym samym odpowiedział Filip Put. Wynik na koniec trzeciej kwarty ustalił Keyshawn Woods również rzucając zza łuku, dzięki czemu przed rozpoczęciem ostatniej kwarty Polski Cukier Toruń prowadził 71:70.

Ostatnią kwartę „trójką” rozpoczął Marcel Ponitka. Dzięki kolejnym trafieniom gospodarze ponownie wyszli na prowadzenie, a torunianie tracili do nich 7 punktów. Po kolejnych celnych trafieniach zielonogórzan i stratach Polskiego Cukru, drużyna Enea Zastal BC prowadziła nawet 9 punktami. Dopiero „trójka” Donovana Jacksona zbliżyła drużynę z Torunia na 6 punktów. Kolejne punkty dla gości zdobywali Obie Trotter i Carlton Bragg Jr., jednak gospodarze wciąż byli nieomylni. Mimo, że Carlton Bragg Jr. zniwelował stratę do 5 punktów, to po faulu Obiego Trottera i rzutach wolnych Janisa Berznisa gospodarze znów odjechali torunianom. Ostatecznie lider tabeli Enea Zastal BC Zielona Góra wygrał z Polskim Cukrem Toruń 94:82.

Najlepiej punktował Donovan Jackson (22), ale świetny występ zaliczył również Michał Samsonowicz (15, w tym dwie akcje 3+1!). Najwięcej asyst rozdał... Damian Kulig(!), a 6 zbiórek zaliczył Aaron Cel

Enea Zastal BC Zielona Góra - Polski Cukier Toruń 94:82
Kwarty: 22:26 | 22:24 | 26:21 | 24:11
Enea Zastal BC Zielona Góra: Gabriel Lundberg 25, Rolands Freimanis 16, Geoffrey Groselle 14, Janis Berzins 13, Marcel Ponitka 10, Cecil Williams 7, Kris Richard 3, Filip Put 3, Łukasz Koszarek 3, Kacper Porada, Kacper Traczyk, Nikodem Klocek – nie zagrali.
Polski Cukier Toruń: Donovan Jackson 22, Michał Samsonowicz 15, Obie Trotter 14, Carlton Bragg Jr 12,  Bartosz Diduszko 8, Keyshawn Woods 8, Aaron Cel 2, Damian Kulig 1, Aleks Perka 0, Marcin Wieluński, Jakub Kondraciuk – nie zagrali