Derby dla Torunia!

19 października 2020

Zwycięstwo Polskiego Cukru Toruń w najważniejszych koszykarskich derbach stało się faktem! Anwil Włocławek pokonany po raz pierwszy od 9 czerwca 2019!

Derbowy mecz z Anwilem jak zwykle był wyrównany od samego początku - tylko w pierwszej kwarcie aż 5 razy na tablicy widniał wynik remisowy! Mecz otworzył Damian Kulig trafiając celny lay-up, potem poprawił Bartosz Diduszko a rzuty wolne wykorzystał Donovan Jackson. Na linii stanęli w tej kwarcie również Obie Trotter i Carlton Bragg Jr. Po 9 minutach nieznacznie uciekł Anwil, a wynik na koniec pierwszej kwarty ustaliła trójka Bookera. Kolejne 10 minut rozpoczęło się od najwyższego prowadzenia Anwilu - 10 punktów przy stanie 21:31 oraz 24:34, jednak starty szybko odrobili Jackson, Trotter oraz Aaron Cel, a po akcji 2+1 Kuliga przegrywaliśmy już tylko jednym punktem. Pod koniec kwarty trójkę dorzucił jeszcze Keyshawn Woods, a remisowy wynik 48:48 po drugiej częsci gry ustalił DJ.

Z szatni na boisko bardziej zmotywowani wrócili Torunianie. Kilka minut jednak zachowywany był status quo i prowadzenie zmieniało się z akcji na akcję wielokrotnie przeplatając się z remisem. Było tak do stanu 64:64, przy którym faul na Damianie Kuligu popełnił Ivan Almeida. Damian trafił obydwa rzuty, stratę popełnił Garlon Green i  od tego momentu popis swoich umiejętności dał Donovan Jackson trafiając kolejno za 2 lay-upem, potem zza łuku i równo z syreną po akcji z kozłem między nogami jeszcze raz za trzy. 74:85 przed ostatnią kwartą dawało tak potrzebny spokój w rozgrywaniu akcji. Minutę po rozpoczęciu czwartej części gry faul techniczny otrzymał kapitan Anwilu - Walery Lichodiej, a Jackson trafiając wolny wyprowadził Polski Cukier Toruń na najwyższe prowadzenie w meczu +12. Wtedy nastąpił ostatni zryw Anwilu w ataku, który został przerwany po serii 8 punktów z rzędu przez niezawodnego Bartka Diduszko, który trafił za trzy z rogu i poprawił chwilę później spod kosza. Nawet dwie celne próby na cztery wykonane rzuty za trzy Bookera w ostatniej minucie nie pozwoliły już na więcej niż na utrzymanie się 9 punktów przewagi Twardych Pierników. Derby dla Torunia!

Najlepiej punktował Donovan Jackson (20) oraz Damian Kulig (19). Świetny występ z linijką double-double zaliczył Obie Trotter (15 pkt, 10 asyst, 5(!) przechwytów).

Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 94:85
Kwarty: 21:29, 27:19, 26:17, 20:20

Polski Cukier Toruń: Donovan Jackson 20, Damian Kulig 19, Obie Trotter 15, Aaron Cel 14, Bartosz Diduszko 12, Carlton Bragg Jr 9, Keyshawn Woods 5, Michał Samsonowicz 0, Marcin Wieluński 0, Aleks Perka 0, Jakub Kondraciuk - nie zagrał.

Anwil Włocławek: Ivica Radić 26, Deishuan Booker 14, Walery Lichodiej 12, Garlon Green 9, Ivan Almeida 6, Artur Mielczarek 6, Mckenzie Moore 5, Adrian Bogucki 4, Krzysztof Sulima 3, Wojciech Tomaszewski 0, Adam Piątek - nie zagrał.