Pierwsze derby w tym sezonie dla Torunia!

05 października 2019

Koszykarze Polskiego Cukru Toruń wygrywają w pierwszym historycznym spotkaniu derbowym pomiędzy klubami z Torunia i Bydgoszczy w Energa Basket Lidze! Enea Astoria Bydgoszcz przez trzy kwarty dzielnie walczyła, uznając ostatecznie wyższość koszykarzy trenera Sebastiana Machowskiego 80:97. Obie drużyny od samego początku stworzyły bardzo wyrównane widowisko. Bardzo aktywny był Chris Wright, który napędzał grę Polskiego Cukru Toruń w ataku na początku spotkania. Odpowiadał na to indywidualnymi akcjami rozgrywający gospodarzy A.J. Walton, a po zagraniu 2+1 Łukasza Frąckiewicza Enea Astoria odskoczyła na pięć punktów. Straty zaczął odrabiać Damian Kulig, ale po 10 minutach to gospodarze prowadzili z Polskim Cukrem Toruń 23:18. W drugiej kwarcie torunianie starali się przyspieszać grę, a to przynosiło spodziewane efekty - po akcjach Keitha Hornsby’ego podopieczni Sebastiana Machowskiego zdobyli minimalną przewagę. Michał Chyliński celnymi rzutami starał się to zmieniać, ale Hornsby był w tym dniu ponownie nie do zatrzymania. Ostatecznie rzuty wolne Mateusza Zębskiego ustawiły wynik spotkania po pierwszej połowie na 44:42. Zębski był ważnym graczem zespołu trenera Artura Gronka również na początku trzeciej kwarty - dzięki niemu koszykarze Astorii utrzymywali przewagę. Sytuację zmienił jednak skuteczny i aktywny pod obręczami Aaron Cel, a po trójce Keitha Hornsby’ego to Polski Cukier prowadził już sześcioma punktami. Michał Nowakowski starał się zmniejszać różnicę, ale po kolejnej dobrej akcji Mikołaja Ratajczaka to ekipa z Torunia po 30 minutach była lepsza - 65:58.

W czwartej kwarcie goście z Torunia uciekli już nawet na 10 punktów. Włączył się jednak w ataku drużyny z Bydgoszczy Kris Clyburn, który niemal w pojedynkę walczył o zmniejszenie strat do Polskiego Cukru. Ciągle świetną formą strzelecką zadziwiał jednak Keith Hornsby, który rozrzucał się za 3! Polski Cukier Toruń nie wypuścił swojej szansy na zwycięstwo do końca. Drużyna trenera Sebastiana Machowskiego kontrolowała wydarzenia na parkiecie wygrywając w Bydgoszczy 97:80. Niezwykle skuteczny był dziś Keith Hornsby autor 33 punktów, a z bardzo dobrej strony zaprezentowali się również Chris Wright i Mikołaj Ratajczak! Twarde Pierniki w Bydgoszczy wspierała liczna grupa kibiców z Torunia, którym należą się wielkie brawa za atmosferę oraz żywiołowy doping na trybunach Łuczniczki.

Enea Astoria Bydgoszcz - Polski Cukier Toruń 80:97
Kwarty:
23:18, 21:24, 14:23, 22:32
Enea Astoria: Michał Nowakowski 15, Michał Chyliński 14, Kris Clyburn 12, A.J. Walton 9, Adam Kemp 8, Mateusz Zębski 7, Marcin Nowakowski 6, Łukasz Frąckiewicz 3, Dorian Szyttenholm 3, Paweł Kopycki 0.
Polski Cukier: Keith Hornsby 33 (5x3), Chris Wright 16, Aaron Cel 12, Damian Kulig 10, Jakub Schenk 8, Mikołaj Ratajczak 7, Aleks Perka 6, Kyle Weaver 3, Alade Aminu 2, Ignacy Grochowski 0.