Superpuchar dla Torunia! Fantastyczny pościg w końcówce meczu w Gnieźnie!

30 września 2018

Polski Cukier Toruń dokonał rzeczy niebywałej! Zaledwie 48 godzin po zwycięstwie w meczu z Estudiantes w Madrycie, koszykarze z Torunia pokonali Anwil Włocławek w meczu o Lotto Superpuchar Polski im. Adama Wójcika! MVP spotkania został wybrany Karol Gruszecki!

Nowa hala widowiskowo-sportowa w Gnieźnie, która swoją oficjalną inaugurację miała zaledwie dwa tygodnie temu, w sobotę przeżyła prawdziwe oblężenie fanów koszykówki z Torunia i Włocławka. Ci sprawili, że niewielki, kameralny obiekt pękał w szwach, a koszykarze grali przy momentami ogłuszającym dopingu. Lepiej mecz rozpoczęli włocławianie, którzy wyraźnie chcieli wykorzystać zmęczenie rywala, który jeszcze w czwartek wieczorem rozgrywał w Madrycie zwycięskie spotkanie drugiej rundy eliminacji Basketball Champions League z Estudiantes Madryt. W drugiej kwarcie mistrzowie Polski osiągnęli już momentami przewagę kilkunastu punktów, ale Polski Cukier nie dał się złamać. Sporo ożywienia w poczynania zespołu prowadzonego przez Dejana Mihevca wniósł debiutujący w drużynie Przemysław Karnowski. Sprawiał on spore problemy pod koszem bronionym przez Anwil. Za zmniejszanie strat i utrzymywanie bezpiecznego, kontaktowego wyniku odpowiadał w tym fragmencie gry głównie zestaw reprezentantów Polski: Aaron Cel, Krzysztof Sulima i Karol Gruszecki, który zdobył 12 punktów do przerwy.

To włocławianie jednak prowadzili schodząc do szatni 37:32 i byli wyraźnie lepsi w trzeciej kwarcie. Wyróżniali się szczególnie podkoszowy Josip Sobin oraz skuteczny w ataku Jarosław Zyskowski. Po tym fragmencie przewaga mistrzów kraju urosła do 12 "oczek". Mecz o Superpuchar miał jednak kolejny zwrot akcji. Po trzech minutach ostatniej kwarty przewaga Anwilu zmalała do zaledwie trzech punktów. Torunianie do remisu doprowadzili na dwie minuty przed końcem (64:64) głównie za sprawą świetnej współpracy rozgrywającego Roberta Lowery'go z podkoszowym Cheikhiem Mbodjem (17 pkt). W Anwilu ciężar zdobywania punktów wziął na siebie Rosjanin Walerij Lichodiej, ale Polski Cukier bronił  bardzo dobrze, zatrzymując w ataku pozostałych koszykarzy z Włocławka. Twarde Pierniki rozpędzały się z sekundy na sekundę, decydujące uderzenie zadał Robert Lowery celnym rzutem za 3 punkty oraz Krzysztof Sulima trafiając 1 z 2 rzutów osobistych! Torunianie w prestiżowej, derbowej rywalizacji pokonali Anwil Włocławek i po raz pierwszy w historii wygrali Lotto Superpuchar Polski. MVP spotkania o Superpuchar wybrany został Karol Gruszecki. Superpuchar Polski od tego roku nosi imię Adama Wójcika - legendy polskiej koszykówki, który zmarł 26 sierpnia 2017 roku. Wójcik zdobył osiem tytułów mistrza Polski, a po Superpuchar Polski sięgał dwukrotnie. To kolejne trofeum w kolekcji naszego klubu. Po pucharze za 2 miejsce w sezonie 2016/17, miejsce 3 w sezonie 2017/18 i Puchar Polski 2018 jest to kolejny wielki sukces koszykarzy z Torunia!

Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 72:68