"Nic nie może przecież wiecznie trwać"

08 stycznia 2017

W niedzielę, w Zielonej Górze koszykarze Polskiego Cukru Toruń rozegrali mecz na szczycie w Polskiej Lidze Koszykówki. Rywalem podopiecznych trenera Jacka Winnickiego był aktualny mistrz Polski, niepokonany od 41. spotkań przed własną publicznością Stelmet BC Zielona Góra.

Liderzy Polskiej Ligi Koszykówki dobrze weszli w to spotkanie – po trafieniach Kyle’a Weavera i Krzysztofa Sulimy prowadzili już 5:0. Gospodarze dość szybko doprowadzili jednak do remisu – dzięki akcjom Vladimira Dragicevicia i Armaniego Moore’a. Świetna postawa Karola Gruszeckiego wyprowadziła gospodarzy na prowadzenie 16:10. Polski Cukier szybko się otrząsnął – po serii 8:0 i trafieniach Jure Skificia znowu lepsi byli torunianie. Ostatecznie po 10 minutach ekipa trenera Jacka Winnickiego wygrywała 24:20. Goście mieli ogromne problemy z ofensywą w drugiej kwarcie – nie potrafili zdobyć punktów przez osiem minut, a Stelmet w tym czasie zanotował serię 14:0 i przejął kontrolę nad meczem. Skuteczni byli przede wszystkim Vladimir Dragicević i Przemysław Zamojski, dzięki którym przewaga mistrzów błyskawicznie rosła. Tę serię przerwał dopiero Aleksander Perka – jak się okazało: to były jedyne punkty torunian w tej kwarcie! Ekipa trenera Artura Gronka wygrała tę część meczu aż 19:2 i po trójce Thomasa Kelatiego było już 39:26.

73-91-9

Mimo słabszej postawy w drugiej kwarcie, w kolejnej części meczu Polski Cukier nie zamierzał się poddawać. Sporo na siebie brał Obie Trotter, a po trójce Łukasza Wiśniewskiego goście zbliżyli się na sześć punktów. Stelmet również ma specjalistów w rzutach z dystansu – po akcjach Łukasza Koszarka i Przemysława Zamojskiego znowu kontrolował sytuację. Po kolejnym rzucie Karola Gruszeckiego było już 52:37. Sytuację starał się jeszcze zmieniać Kyle Weaver – to głównie dzięki niemu zespół trenera Jacka Winnickiego przegrywał tylko dziesięcioma punktami po 30 minutach gry. Ostatnia kwarta rozpoczęła się jednak od kolejnej serii Stelmetu – tym razem 11:0. Trójki Armaniego Moore’a i Zamojskiego dawały już prowadzenie 70:49. To był kluczowy moment dla całego spotkania, ponieważ torunianie nie byli już w stanie odrobić takich strat. Ostatecznie zielonogórzanie zwyciężyli aż 83:67.

Najlepszym zawodnikiem mistrzów Polski był Łukasz Koszarek, który zanotował 17 punktów, pięć zbiórek i osiem asyst. 15 punktów i siedem zbiórek dołożył Armani Moore. Po 15 punktów dla gości zdobyli Łukasz Wiśniewski i Kyle Weaver.