Półfinał dla Stali. Polski Cukier Toruń zagra o brąz!

18 maja 2018

W czwartkowy wieczór w Arenie Toruń, Stal Ostrów Wielkopolski pokonała Polski Cukier 92:78 i tym samym wygrali serię półfinałową 3-1. Torunianie zagrają o brąz z przegranym zespołem pary Anwil Włocławek - Stelmet Enea Zielona Góra. Pierwsze spotkanie o III miejsce odbędzie się 27 maja o godzinie 16.45! W czwartym spotkaniu tej bardzo emocjonującej serii nerwy szybciej opanowała drużyna z Ostrowa Wielkopolskiego, która po wsadzie Adama Łapety i trójce Stephena Holta prowadziła już 12:2. Gospodarze mieli spore problemy w ofensywie i dopiero przełamał to swoim wejściem na boisko D.J. Newbill. Po 10 minutach i trafieniu Mateusza Kostrzewskiego goście wygrywali 22:14. Również w drugiej kwarcie ekipa trenera Emila Rajkovicia kontrolowała sytuację na parkiecie. Pojedyncze zrywy Łukasza Wiśniewskiego oraz Cheikha Mbodja nie dawały na tym etapie zbyt wiele korzyści. Stal grała mądrze taktycznie i po pierwszej połowie było 46:38 dla ostrowian.

W trzeciej kwarcie Polski Cukier potrafił zbliżyć się już na różnicę dwóch punktów po rzutach wolnych Cheikha Mbodja, jednak szybko na to swoimi akcjami zmienił zespół z Ostrowa Wilkp. Celnymi rzutami odpowiadał Marc Carter i Jure Skifić, a dzięki trafieniu Szymona Łukasiaka BM Slam Stal prowadziła już 72:57 po 30 minutach. Czwarta kwarta tak naprawdę niczego już nie zmieniła, bo torunianie nie byli w stanie odrobić tak dużych strat. Co prawda ekipa trenera Dejana Mihevca zmniejszyła jeszcze prowadzenie rywali do ośmiu punktów, ale zwycięstwo gości nie było zagrożone. BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski wygrała 92:78 i dzięki temu zagra w wielkim finale Energa Basket Ligi. Najlepszym strzelcem w zespole z Torunia był Glenn Cosey który zdobył 14 punktów, 5 zbiórek i 3 asysty, nieźle wsród gospodarzy spisał się również Cheikh Mbodj autor 13 punktów i 5 zbiórek. Bohaterem spotkania był jednak Aaron Johnson który zanotował 20 punktów i 7 asyst dla gości z Ostrowa Wielkopolskiego. Świetnie w całej serii zaprezentował się również Mateusz Kostrzewski który był niewątpliwie bohaterem swojej drużyny. Polski Cukier zakończy więc sezon dwumeczem o brązowe medale Energa Basket Ligi.

Polski Cukier Toruń - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 78:92
kwarty
: 14:22, 24:24, 19:26, 21:20
Polski Cukier: Glenn Cosey 14, Cheikh Mbodj 13, Karol Gruszecki 9, Łukasz Wiśniewski 9, Aaron Cel 9, Bartosz Diduszko 8, D.J. Newbill 7, Krzysztof Sulima 7, Tomasz Śnieg 2, Aleksander Perka 0.
BM Slam Stal: Aaron Johnson 20, Mateusz Kostrzewski 18, Marc Carter 15, Szymon Łukasiak 10, Stephen Holt 9, Adam Łapeta 8, Jure Skifić 6, Grzegorz Surmacz 3, Nikola Marković 3, Michał Chyliński 0, Łukasz Majewski 0, Tomasz Ochońko 0.

Ciekawostka:
To historyczny wynik dla zespołu z Ostrowa Wlkp. Wcześniej dwukrotnie sięgał po brązowe medale (w 2002 i 2017 roku), ale jeszcze nigdy nie zagrał w wielkim finale rozgrywek.
- Polski Cukier Toruń drugi raz w historii będzie miał szansę zakończyć sezon w strefie medalowej

Statystyka:
- BM Slam Stal rzuciła w tym meczu aż 12 trójek (skuteczność 42%). Polski Cukier radził sobie gorzej - zdobył tylko 3 trójki (12,5%)
- Polski Cukier Toruń przegrał rywalizację w asystach: 8-23