FINAŁ odc. 5 - przegrana szansa w meczu o wszystko...

10 czerwca 2017

Stelmet BC Zielona Góra po raz trzeci z rzędu mistrzem Polski! W piątym spotkaniu finałowym zielonogórzanie pokonali Polski Cukier Toruń 88:82 i wygrali w całej serii 4-1. MVP finału został wybrany James Florence. Pierwsze minuty spotkania były bardzo wyrównane, toczyły się rytmem kosz za kosz. Niezwykle aktywni byli jednak Armani Moore i Thomas Kelati, którzy dawali przewagę gospodarzom. Później inicjatywa była po stronie Polskiego Cukru – dzięki akcjom Bartosza Diduszki i Cheikha Mbodja prowadził pięcioma punktami. Straty starał się zmniejszać Karol Gruszecki, ale po trójce Łukasza Wiśniewskiego to torunianie wygrywali po 10 minutach gry 28:21. Przewaga gości wzrosła nawet do 12 punktów na początku drugiej kwarty po rzucie z dystansu Jure Skificia. Stelmet w tej części meczu miał spore problemy w ofensywie, długo nie potrafił się przełamać. To sprawiało, że zespół trenera Jacka Winnickiego mógł powiększać swoje prowadzenie. Ostatecznie dzięki Obiemu Trotterowi goście wygrywali po pierwszej połowie aż 47:29.

Od początku trzeciej kwarty Stelmet walczył o zmniejszanie strat, ale ekipa z Torunia błyskawicznie odpowiadała na to swoimi akcjami. Polski Cukier cały czas utrzymywał swoją wysoką przewagę, mimo że trójki trafiali Przemysław Zamojski i Łukasz Koszarek. Po kolejnym rzucie Jamesa Florence’a zielonogórzanie zbliżyli się na 11 punktów, a ostatecznie po 30 minutach gry było 67:56 dla zespołu z Torunia. Rzuty z dystansu były pomysłem Stelmetu na powrót do meczu. Po kolejnej trójce Łukasza Koszarka gospodarze przegrywali już tylko czterema punktami. Do remisu doprowadziła… trójka – tym razem w wykonaniu Armaniego Moore’a. Polski Cukier starał się jeszcze zdobywać przewagę rzutami wolnymi, ale kolejne rzuty z dystansu Moore’a i Koszarka dały trzy punkty prowadzenia gospodarzom na półtorej minuty przed końcem. Ostatecznie obrońcy tytułu zwyciężyli 88:82. To trzecie z rzędu mistrzostwo Polski dla Stelmetu BC Zielona Góra, a czwarte w historii. Polski Cukier Toruń wywalczył natomiast historyczny sukces dla toruńskiej koszykówki. Drugie miejsce na zakończenie sezonu to wielki sukces!

Stelmet BC Zielona Góra - Polski Cukier Toruń 88:82 (21:28, 8:19, 27:20, 32:15)
Stan rywalizacji: 4:1 dla Stelmetu BC Zielona Góra

Stelmet BC: Thomas Kelati 19, Armani Moore 15, Przemysław Zamojski 14, Łukasz Koszarek 13, James Florence 10, Vladimir Dragicević 9, Karol Gruszecki 6, Adam Hrycaniuk 2, Jarosław Mokros 0, Filip Matczak 0.

Polski Cukier: Jure Skifić 18, Obie Trotter 14, Cheikh Mbodj 13, Aleksander Perka 11, Bartosz Diduszko 10, Kyle Weaver 9, Łukasz Wiśniewski 7, Krzysztof Sulima 0, Tomasz Śnieg 0, Maksym Sandul 0.